Finanční trhy přináší každý měsíc nové výzvy a příležitosti. Pojďte si s námi zrekapitulovat globální ekonomické trendy, ale i lokální události, které mohou ovlivnit vývoj trhů, investiční strategie a budoucí směřování ekonomik. Přehled klíčových událostí minulého měsíce nám pomáhá porozumět aktuálnímu stavu a lépe se připravit na to, co může přijít v následujících týdnech a měsících.
Trh byl nakonec mírně překvapený, protože se FED rozhodl pro razantnější krok, a to snížení o 0,50 %. Jednalo se o první snížení sazeb od roku 2020.
Toto snížení bylo nakonec přijato pozitivně trhy dluhopisovými i akciovými.
Hlavními ekonomikami EU je Německo a Francie, které jsou zároveň i v měnové unii. Často se stává, že je právě Evropská centrální banka kritizována za to, že svoji politiku upravuje tak, aby podpořila především ekonomiky těchto dvou zemí.
Na přiloženém obrázku vidíme hlavní důvod, proč tak činí. Pokud vezmeme aktuální hrubý domácí produkt Německa, vyrovná jej 22 dalších států severní, východní a jihovýchodní Evropy. Co je složitější? Nastavit měnovou politiku tak, aby seděla 22 státům, nebo jednomu státu? Pragmatická odpověď bez emocí je zřejmá.
https://www.visualcapitalist.com/mapped-germanys-economy-compared-to-22-european-countries
Hlavním očekávaným scénářem pro budoucí vývoj hlavních světových ekonomik je tzv. měkké přistání. Tedy technicky velice krátké dotknutí se recese a opět následný růst bez dramatického dlouhého poklesu hlavních ekonomik.
Toto potvrzuje i pohled 38 zemí v rámci uskupení OECD, které zlepšilo výhled růstu světové ekonomiky pro rok 2024 na 3,2 %. Stejný růst je očekáván i pro rok příští. Růst Číny má být tento rok pouze 4,9 % oproti USA 2,6 %. To na první pohled vypadá pro Čínu dobře. S ohledem na minulost je to však zanedbatelný náskok rozvojové ekonomiky oproti vyspělému státu USA.
Toho, že na tom Čína není dobře ekonomicky s negativním výhledem do budoucna, si je tamní komunistický totalitní centrálně řízený režim vědom a snaží se s tím něco dělat.
V průběhu září se rozhodl finančně podpořit ekonomiku. To se promítlo do vývoje čínského akciového trhu výrazným růstem na konci září. Je však důležité si položit otázku, zda je to pouze krátkodobý stimul, který dlouhodobé problémy tamní ekonomiky nevyřeší. Mezi tyto problémy patří především velice negativní predikce demografie do budoucna společně se stávající krizí na nemovitostním trhu.
https://www.investing.com/indices/msci-china-net-usd-chart
Na základě pokračujícího růstu cen akcií v USA již můžeme hovořit o dražších akciích a můžeme vypustit slovo mírně. Nicméně je důležité připomenout, že pásmo nad férovou hodnotou automaticky neznamená, že je na trhu nějaká bublina a my ukončíme pravidelné investice. Je to pouze a jenom jeden z ukazatelů ocenění akcií v USA. Na druhou stranu, pokud jsem pod férovou cenou, tak na základě historických dat se dá říci, že je to relativně vhodná doba na mimořádné investice.
Na přiloženém grafu vidíme, kdy byly akcie levné, či drahé. Oranžová barva vyjadřuje období, kdy jsou akcie drahé. Modrá oblast čas, kdy jsou akcie levné. Z historické zkušenosti se vyplácí využívat nákupů právě v modrém pásmu slev (jako tomu bylo i poslední dva roky). Černá linka vyjadřuje férové ocenění akcií.
https://www.morningstar.com/markets/fair-value
V průběhu září se postupně dokončovala finální podoba Evropské komise. Její zástupci byli v minulosti často kritizováni za výrazné kroky ke snížení emisí skleníkových plynů. Mnoho lidí vidí pouze negativa ve směru k nařízením, která jsou následně implementována v jednotlivých státech. Téma globální změny klimatu není o měsících, ale o letech či dekádách. Práce započaly již před delší dobou.
Pozitivní zprávou je, že již v tuto chvíli vidíme výsledky aktivit pro snížení emisí skleníkových plynů. V září Eurostat zveřejnil data za rok 2022. V rámci EU došlo v roce 2022 v průměru ke snížení emisí CO2 ekvivalentu v tunách na obyvatele v porovnání s rokem 1990 z 11 tun na 7 tun. Jedná se tedy o více než 30% pokles oproti roku 1990.
https://www.voronoiapp.com/climate/-Thirty-Years-of-Europes-Falling-Emissions-2443
Finanční trhy se neustále mění a každá událost může mít zásadní vliv na jejich další vývoj. Pravidelné sledování hlavních událostí, zodpovědné plánování a dobrá informovanost nám umožňují zůstat o krok napřed. Buďte v obraze s námi. Těšíme se na Vás zase příští měsíc.
Závěrečná ustanovení
Společnost In Investments a.s., se sídlem K Moravině 1871/7, Praha 9, IČ: 03002578, je investičním zprostředkovatelem oprávněným poskytovat služby podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Poskytuje klientům relevantní informace dle vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení. Výkonnost investic v minulosti není zárukou budoucích výnosů. Investice vždy nesou riziko, včetně možné ztráty hodnoty. Společnost nenese odpovědnost za škody způsobené třetím stranám na základě informací z jejích dokumentů a neručí za úplnost nebo přesnost těchto informací.
Líbil se Vám tento článek? Sdílejte ho dál.